Dubai’de (UAE) Şirket Kurulumu Prosedürleri Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten oluşmaktadır. Ancak en çok bilinen emirlik açık ara Dubai’dir. Hatta çoğunlukla Dubai ülkenin adı olarak bilinmektedir. BAE vizesi almazsınız Dubai vizesi alırsınız gibi…

Durum böyle olunca, BAE’de iş yapmak istiyorsanız şirket kurulumu için Dubai Emirliğini seçmeniz oldukça normaldir. Peki Dubai’de şirket kurulum prosedürleri nelerdir?

Sizin başlangıçta iş yapmanıza olanak sağlayan bir şirketin kurulup hemen işleme başlayabilmeniz için Dubai’de şirketinizi kurmanız yani ticaret lisansı almanız gerekmektedir. Burada önemli bir hususu aydınlatmak gereklidir. Birleşik Arap Emirlikleri’nde ticaret lisans ücreti her yıl, ticari lisansını yenilemenizle birlikte ödenir. Örneğin; Türkiye’de şahıs ya da limited şirket kurduğunuzda ilk başta kurulum masraflarını ödersiniz ve bu bedeller bir defaya mahsustur. Bir daha ödenmez. Ancak Türkiye’de de gelir vergisi, kurumlar vergisi vb gibi masraflar vardır. Şirketinizin kar- zarar durumuna göre ödemekle mükellef olduğunuz masraflardır. Birleşik Arap Emirlikleri’ne baktığımızda ise, her yıl ödenen lisans parasının dışında ödenen hiç bir türde vergi bulunmamaktadır. Bu durum ilk etapta kulağa hoş gelse de küçük ve orta ölçekli firmaların pazarda var olmasını engellemektedir. Çünkü yıllık ticari lisans bedeli fazladır ve ancak karlı iş yapan, cirosu yüksek firmalar için bir avantaj oluşturmaktadır. Rekabet avantajı açısından durumu değerlendirdiğimizde de pazarda talepten fazla firma oluşamadığı için karlılık oranları yüksektir. Durumu hemen ufak bir örnekle anlatmak istiyorum.

Türkiye’de mobilya imalathanesinde çalışan bir işçiyi düşünün. Bu işçi, işi öğrendikten belli bir süre sonra, çok ufak bir sermaye ile kendisine ufak bir marangozhane açmayı büyük olasılıkla düşünür ve düşündüğünü de hayata geçirir. Ancak ilk etapta şahıs firması kurar ki bildiğiniz üzere, gerek vergisel boyutta, gerekse kurulum aşamasında en az maliyetli olan firma türüdür. 2020 güncel fiyatları aşağıda bulabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin Gerekli Belgeler Ve Ortalama Maliyetleri aşağıdaki gibidir ; 

 • Noterden Şahıs imza beyannamesi  ; 100 TL

 • Noterden Muhasebeci Vekaleti ; 148 TL

 • Şirket Kuruluş Servis Bedeli –  250 TL

 • Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri ; 52

 • İkametgah Belgesi  –  ( e-devlet şifresiyle ücretsiz)

 • İşyeri Kira Sözleşmesi  (işyeri kendinize aitse tapu fotokopisi)

 • İki Adet Vesikalık Resim

​             Şahıs şirketinin kurulması için toplam maliyet 550,00 TL- ( 08.01.2020 Güncel )

Yani net asgari ücretin aşağı yukarı dörtte biridir. Dolayısıyla mobilya firmasında çalışan bir usta rahatlıkla firmasına aniden rakip olarak çıkabilir. Diğer parametreleri de göz önünde bulundurursak (işçi çalıştırmayacak, çalıştırsa bile sosyal haklarını tam ödemeyecek vs) fiyat rekabet avantajı tartışmasız ön plana geçecektir.

Şimdi bir müşteri hayal edin aynı dolabı mobliya firması 5000 TL’ye yapıyor ancak atölyesini yeni açmış bu ustamız aynı işi belki de 2000 Tl’ye yapacak çünkü daha işletme nasıl yönetilir? Genel yönetim giderleri nedir? bilmiyordur. Dolayısıyla çoğunlukla o gün ne kadar paraya ihtiyacı var ise, gelen müşteriyi kaçırmamak için o şekilde fiyat verecektir. Şimdi soruyorum siz bu tarz bir yönetim anlayışıyla nasıl rekabet edebilirsiniz?

Gelelim Birleşik Arap Emirliklerindeki senaryoya; Mobilya atölyesi kurmak isteyen bir firma, kurduğu serbest bölge ya da ana kara firması olmasına göre değişiklik göstermekle birlikte en az 15000 USD yıllık ticari lisans parası öder. Diğer masraflardan bahsetmiyorum bile çünkü zaten bu ustanın hayali çoktan suya düştü bile! Dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri’nde adil bir rekabet vardır. Karlılık oranları yüksektir. Başka türlü firmaların ayakta kalmaları mümkün değildir.

Türkiye’den gelen müşterilerimizde en çok dikkatimizi çeken husus, buradaki karlılık oranlarını duydukları zaman Dubai’de ofis, mağaza açmak istiyorlar ancak iş maliyetlere geldiğinde ise, yatırım bedellerini yüksek buluyorlar. Dolayısıyla, Dubai’de olmak cesaret, güven, inanç gerektirir. Kendi yaptığı işe inanan, doğru yapan herkes burada firma kurabilir ve para kazanır.

Şirket kurulumu  aşağıdaki gibi gerçekleşir;

 • Ön başvuru yapılıp güvenlik testlerinden geçmek 15 gün sürer. Bu işlemler için Birleşik Arap Emirliklerine gelmenize  gerek yoktur. (Biz bu şekilde ayarlayabiliriz)
 • Şirket kurulumda ortakların gelip Serbest Bölge yönetiminde imza atamasıyla birlikte 3 gün içinde şirketiniz kurulmuş olur.
 • Şirket kuruluş işleminden sonra 15 gün içerisinde kurulum kartınızın gelmesi,
 • Kurulum kartı geldiğinde sizin için oturum vizesi için başvuruda bulunulması  gerekmektedir.
 • 3 yıllık oturum vizeniz onaylandığında tekrar bu vizenizin pasaportunuza yapıştırılması ve sağlık ve parmak izi için tekrar gelmeniz gerekmektedir. Bu gelişinizde turist vizesi almayacaksınız size çıkan vizeyi bizler göndereceğiz bununla giriş yapacaksınız.
 • Bu gelişinize mütakip banka hesabınız da açılmış olacak.
 • Artık ticaretinize başlayabilirsiniz.
 • Toplamda maksimum 6 hafta gibi bir süre tutar.

İlk ziyaretinizde şirketinizi kurarız 1 günlük seyahat yeterlidir. Oturum vizeniz, sağlık testleriniz ve banka hesaplarınız için bir kez daha Dubai’ye 3 ve ya 4 günlük tekrar gelmeniz gerekmektedir.

Şirket kuruluşunuz için email ile göndermeniz gereken öncelikli belgeler aşağıdaki gibidir. Bu süre 15 gün sürer başlangıçta gelmenize gerek yoktur.

 1. Ortakların renkli okunaklı taranmış pasaportlarının ön yüzleri
 2. Ortaklık yüzdelik oranlarınız
 3. Arka fonu beyaz ortakların vesikalık fotoğrafları
 4. Kurulacak şirket için sırasıyla 3 isim
 5. Şirketiniz ticari faaliyetinin belirlenmesi

Umarım bugünkü yazım Birleşik Arap Emirlikleri’nde nasıl ve neden şirket kurmalısınız sorusuna yanıt olmuştur.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?