Dubai’de Ticaret Yapmanın Avantajı

     Dubai, Dünya Ticaret Örgütü’nün bir üyesi olmanın yanı sıra, birçok ticaret işletmesine iyi yapılandırılmış bir ticaret sistemi, güvenli bir pazar alanı ve güvenli yatırım fırsatları sunmaktadır. Dubai’de bir ticaret işi kurmak, dünya pazarına girmeyi sağlamakla beraber istikrarlı ve açık ticaret bağlantılarının geliştirilmesini de kolaylaştırır.

Peki, bu kadar çok ithalatçı ve ihracatçının Dubai’de bir ticaret şirketi kurmakla ilgilenmesi sadece bununla mı sınırlı? Elbette hayır! Dubai, ticaret yapmak isteyen herkes için birçok avantaj da sunuyor:

  • Olağanüstü Coğrafi Konum

Orta Doğu’da bulunan Dubai, Asya, Afrika ve bir dizi Avrupa ülkesini birbirine bağlayan küresel bir ticaret merkezidir. Avantajlı coğrafi konumunun bir sonucu olarak Dubai, önemli bir uluslararası ticaret merkezi ve bir dizi bölgesel ve dünya çapındaki şirketini de barındırıyor. Dubai’nin coğrafi konumu ve mükemmel bağlantıları, onu dünya çapında popüler bir ticaret merkezi haline getiriyor.

  • Dubai’nin Ekonomisi

Dubai’de ticari faaliyetler, iyi hizmet verilen bir ortam tarafından yönetilir. Ticaret yaklaşımı, hükümet tarafından uygulanan destekleyici tedbirlerle birlikte geliştirilmiştir. Hükümet, Dubai’deki ticaretin ekonominin gelişimi ve büyümesinin çeşitlendirilmesi için kritik öneme sahip olduğunun farkındadır. Bu yüzden ülke, Dubai’de ticaret yapmak isteyenler için uygun ve çekici bir ortam yaratmaya çalışmaktadır.

  • Ticaret Kanunları ve Yönetmelikleri

Dubai’nin çekici ticaret yasaları ve uygulamaları, ülkenin ekonomik kalkınmasına önemli bir katkı sağlıyor. Liberal ticaret rejimleri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin birçok yerinde olduğu gibi Dubai şehrinde de mevcuttur. Bölgesel ticaret anlaşmalarının yanı sıra, çok taraflı ve ikili ticaret serbestleşmesinin bir sonucu olarak mallar için artan pazar erişimi, bölgenin ticaret politikasına değer katmaktadır. Ayrıca, ithalat veya ihracat vergilerinin, kambiyo kontrollerinin ve ticaret engellerinin olmaması, birçok kişiyi Dubai’de ticaret yapmaya teşvik etmektedir.

  • Vergilendirmenin Faydaları

Dubai, ithalatçı ve ihracatçıların vergi yükümlülüklerini azaltmalarına yardımcı olan dış ticaret ortakları ve çifte vergilendirme düzenlemelerine ek olarak, başka birçok vergi avantajı ve ayrıcalığı sunmaktadır. Hükümet uzun süredir Dubai’de ticareti teşvik ediyor ve endüstri için vergi açısından avantajlı bir ticaret sisteminin kurulması için çalışıyor. Çığır açan ve yaratıcı politikalar uygulama taahhüdünün bir parçası olarak BAE, aynı zamanda “çifte vergilendirmeyi” önlemek için birkaç dış ticaret ortağıyla çok sayıda anlaşma da imzalıyor.

Malların vergilendirilmesi durumunda ortalama tarife oranı sadece yüzde 5 olurken, serbest bölgeler vergi ve gümrük vergilerinden muafiyet gibi ekstra avantajlar sağlıyor.

  • Ticarete Olumlu Bakış Açısı

Genellikle serbest ticaret politikası olarak bilinen ticaret bağlarının açılması ve ticaret yapmak isteyen kişilere ihtiyaç duydukları esnekliğin sağlanması, dünyanın her yerinden ticaret firmalarını Dubai’de ticaret faaliyetleri yapmaya teşvik etmektedir. Yabancı bir yargı bölgesinin ithalat ve ihracatı arasında ayrım yapmak istemeyen tacirler için Dubai’de açık bir ticari ilişki kurulmasına izin verilmektedir. Ticaret, diğer ekonomilerden serbestçe alım veya satım yapabilir ve hükümet tarafından hiçbir kota, vergi veya sübvansiyon uygulanmaz.

  • Geniş Ürün Yelpazesi

Ticaret sektörünün kısa gelecekte genişlemek için hem para hem de maliye politikası alanına sahip olması cesaret vericidir ve bu alanda birçok çalışma yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar, başta ticaret sektörü olmak üzere doğrudan yabancı yatırımı çekmek için kapsamlı bir stratejinin şu anda geliştirilmekte olduğunu göstermektedir. Araştırmaya göre, bu taktikler sadece serbest bölgeleri ve enerji sektörlerini çevrelemekle kalmayacak, aynı zamanda bölgedeki farklı kısıtlı endüstrileri de genişletecektir. Böylece küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) ticaret firmaları, özel sektör gelişimini hızlandırmaya ve ekonomiyi çeşitlendirmeye yardımcı olacak banka dışı ve sermaye piyasası finansman alternatiflerine erişebilecek.

  • Anlamlı Ticaret Kanunları

Bölgeyi yöneten birçok kazançlı ticari düzenlemenin bir sonucu olarak Dubai’de bir ticaret şirketi kurmak avantajlıdır. Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) altında, Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında bir serbest ticaret bölgesi kuran ve Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşması’nın (1994) XXIV. Maddesi ile tutarlı olan Birleşik Ekonomik Anlaşması (UEA) buna verilecek en iyi örnektir.

Dubai’de ticaret yapmak gerçekten birçok açıdan avantajlıdır. Dubai hükümetinin ticarete olan yaklaşımı, Dubai’nin coğrafi konumu ve yapılan çalışmalar Dubai’deki ticaret faaliyetleri çok daha canlı hale getirecektir.  

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?