Birleşik Arap Emirlikleri’nde Milliyetlere Göre Ticari Faaliyetlerde Bulunurken Hak ve Yükümlülükler Nelerdir?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde kurulan firma sahiplerinin milliyetlerine göre, farklı uygulamalar bulunmaktadır.

1. Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşları’nın kurmuş olduğu firmaların özellikleri:
Birleşik Arap Emirlikleri Vatandaşları, ticari, mesleki ve sınai faaliyetlerin tümünü aşağıdaki yasal yapılar yoluyla gerçekleştirebilir:
• Bireysel Kuruluş
• Sınırlı / Ortak Sorumluluk Şirketi (Limited Şirket)
• Özel / Halka Açık Ortaklık Şirketi
• Business Sivil İşletme Şirketi

2. Körfez İşbirliği Konseyi Ülkelerinin Vatandaşları (GCC) vatandaşları, ticari faaliyetlerini aşağıdaki yasal yapılardan herhangi biriyle gerçekleştirebilir:

• Bireysel Kuruluş
• İki ya da daha fazla GCC vatandaşından oluşan bir Sınırlı Sorumluluk Şirketi, bir Sınırlı Sorumluluk firması kurabilir.
• Özel / Kamu Ortaklığı Şirketi, üç ya da daha fazla GCC vatandaşının belirli bir ticari faaliyeti uygulamak için özel bir ortaklık şirketi kurduğu ancak, eğer GCC vatandaşı olmayan bir veya daha fazla ortak varsa, ödenmiş sermayenin% 51’ine sahip bir veya daha fazla Birleşik Arap Emirlikleri ulusal ortağı / ortakları gereklidir. Örneğin, bir GCC ortağı ve yabancı bir ortak Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan en az bir ortağa sahip olmalıdır.
• İki veya daha fazla GCC vatandaşının, bir Yerel Hizmet Temsilcisi olmadan belirli bir mesleği uygulamak için bir sivil işletme şirketi kurabileceği Sivil İşletme Şirketi. Ancak, GCC vatandaşı olmayan herhangi bir ortak varsa, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan bir Yerel Hizmetler Ajansı ortak olarak atanmalı ve / veya dahil edilmelidir.

3. Diğer Ülkelerin Vatandaşları Diğer Arap ya da yabancı ülkelerin vatandaşları, aşağıdaki yapılardan herhangi biri ile ekonomik faaliyetlerde bulunabilirler:

• Ortaklar veya dış taraflar arasından seçilmiş bir BAE vatandaşı olan bir Yerel Hizmetler Temsilcisi tayin etmek suretiyle herhangi bir profesyonel faaliyetin uygulanması için bir Bireysel Kuruluş kurulabilir.
• Sermayesi ödenmiş sermayenin% 51’i olan bir veya daha fazla BAE ortağı dahil, ticari veya sınai faaliyette bulunmak üzere bir Sınırlı Sorumluluk Şirketi kurulabilir.
• Sermayesi ödenmiş sermayenin% 51’i olan bir veya daha fazla BAE ulusal ortağı dahil, ticari veya sınai faaliyette bulunmak üzere bir Özel Ortaklık Şirketi kurulabilir.

4. Yabancı Şirketler Birleşik Arap Emirlikleri dışında kurulan şirketler, aşağıdakileri kurarak ticari, endüstriyel veya profesyonel faaliyetlerde bulunabilirler:

• Yabancı bir şirketin şubesi, aldığı ticari lisansta belirtilen faaliyetleri yerine getirebilir. Ancak, lisans yasal kurallara ve düzenlemelere tabidir. – Ticaret Şirketi Kanunu’na göre, sadece bankalar, finans, sigorta ve ticari ajanslar gibi BAE vatandaşları tarafından gerçekleştirilebilecek bazı faaliyetler bulunmaktadır. Ayrıca, zaman zaman belirli düzenlemeleri ve idari kararnameleri yayınlayan, Ekonomik Kalkınma Bölümü’nün çalışmalarını düzenleyen başka lisans prosedürleri ve koşulları da vardır.
• Birleşik Arap Emirlikleri’nde temsilcilik ofisi açan yabancı bir şirket, ürün ve hizmetleri için tanıtım kampanyaları başlatabilir. BAE’de faaliyet gösteren lisanslı yabancı şirketlerin, Ticaret Lisansını Ekonomik Kalkınma Departmanından almadan önce faaliyetlerine başlamalarına izin verilmemektedir. Yabancı bir şirketin şubesini kurmak, Dubai’deki Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı ofisinin Ticari İşler Daire Başkanlığına sunulan bir başvuru ile gerçekleştirilebilir. Yabancı firmaların ofislerinin ve şubelerinin kefil tayin etmesi şarttır. Ticari Şirketler Kanununun 314. maddesi, kefilin yasal statüsünü tanımlar. 314. Maddeye göre, kefilin şirketin finansal işlemlerine karşı sorumluluğu yoktur ve yönetimine müdahale etmemelidir.
• Hisseli Limited Şirketi:Hisseleri ödenmiş sermayenin% 51’ini oluşturan bir veya daha fazla Birleşik Arap Emirlikleri ulusal ortağı içeren herhangi bir ticari veya endüstriyel faaliyette bulunabilmektedir.
• Özel / Halka Açık Şirket: Hisseleri ödenmiş sermayenin% 51’ini oluşturan bir veya daha fazla BAE ulusal ortağı dahil, ticari veya sınai faaliyette bulunabilmektedir.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?