Vergisiz Şirket Kuruluşu

Vergisiz şirket kuruluşu imkânsız gibi görünebilir. Özellikle ülkemizde vergisiz herhangi bir meslek veya iş edinmek imkânsızken, çoğu dünya ülkelerinde de durum bu yöndedir. Gerçekten vergisiz şirket kuruluşu mümkün müdür? Aslında evet, mümkündür. Vergisiz şirket kuruluşu daha önce çoğu insanın duymadığı bir olgudur. Bunu bilen çok sayıda insan olmamasına rağmen, bu durumdan haberi olan girişimciler vergisiz şirket kuruluşu hakkında daha çok bilgi edinerek şirket kurmaktadırlar.

 

Vergisiz Şirket Kuruluşunun En Çok Talep Gördüğü Ülkeler

Vergisiz şirket kuruluşunun mümkün olduğu bazı ülkelerden bahsedelim. Amerika’nın bazı eyaletlerinde, LLC yani Limited Liability Company olarak adlandırılan şirket türü vergiden muaf şekilde kurulabilmektedir. Vergisiz LLC şirket kuruluşunda yıllık ödeme yapılır. Yılda ortalama 300 dolar ila 350 dolar arasında bir maliyet ödenir. Bu ödemenin dışında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Bu ödeme miktarı, şirketin yıllık kazancına oranla büyük bir tutar olarak görülmez. ABD sınırlarında yer alan Wyoming isimli eyalet vergisiz şirket kuruluşu açısından oldukça popülerdir. Şirket kuruluşunun en düşük maliyetle gerçekleştirildiği eyalet olduğu bilinmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri, ticari olarak en gelişmiş ülkelerdendir. Farklı emirliklerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bu ülkede; ticaret ve turizmin beşiği olarak bilinen Dubai, en çok ismi duyulan emirliktir. Dubai’de iş olanakları geniş olmakla beraber, bu şehir girişimcilere de oldukça fazla olanak sağlar. Dubai, özellikle şirket kuruluşları açısından insanlara kolaylık sağlamakla beraber, şirketlerden vergi almamaktadır. Bu sebeple Dubai şehri, girişimcilerin en çok akın ettiği şehirlerden biridir. Ayrıca vize açısından ve ikamet açısından da farklı ülkedeki girişimcileri bünyesinde barındırır.

Bahamalar, dünyanın en turistik şehri olarak bilinmektedir. Turizmin gelişmesi ile ticaret tetiklenerek ülke ticaret açısından bir hayli gelişim göstermiştir. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir olan Bahamalar, gelir vergisi talep etmeyen bir ülkedir. Bu sebeple herhangi bir atılımda bulunmak isteyen girişimciler için, adeta bir cennettir. Bahamalar da gelir vergisi talep etmeyen bir ülke olduğundan dolayı, vergisiz şirket kuruluşu bu ülkede de yer edinmiştir.

 

Vergisiz Şirket Kuruluşu Sağlayan Diğer Ülkeler

Vergisiz şirket kuruluşu olan diğer yerlere baktığımızda; Somali, Bahreyn, Bruney, Cayman Adaları, Kuveyt, Maldivler, Monako, Nauru, Umman, Katar gibi ülke, şehir ve adaların da vergisiz şirket kuruluşunun gerçekleştirildiği en önemli yerleşim alanlarından olduğunu görmekteyiz.

Tüm bu alanlar temel alındığında vergisiz şirket kuruluş sebebinin farklı olduğu tek ülke Somali’dir. Diğer ülkeler gelişmiş ekonomiden dolayı vergisiz şirket kuruluşuna müsaade ederken, Somali’de vergisiz şirket kuruluşuna izin verilmesinin sebebi uzun zamandır süregelen iç karışıklıklardır.

Genel olarak bu yerlere bakıldığında, buralarda turizmin gelişmiş olduğunu görüyoruz. Turizm, bir ülkenin en büyük ticari kaynaklarındandır. Ticaret ve turizm ekonomiyi canlandırarak popüler olduğu yeri yaşanır kılmaktadır. Vergisiz şirket kuruluşunun mümkün olması için, ülkedeki ekonominin canlı olması gerektiğini görmekteyiz. Ekonomisi canlı olan yerleşkeler, gelişmiş alanlardır. Buralarda devlet vergiye oldukça az ihtiyaç duyar. Bu da vergisiz şirket kuruluşu bilhassa girişimcilik açısından insanlara büyük fırsatlar sunmaktadır.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?