Pratikte Körfez ve Orta Doğu Ülkeleri İle Çalışmak…

Gün içerisinde farklı kaynaklardan bir çok bilgiye maruz kalıyoruz. Bu bilgilerden bazıları bizim seçtiğimiz kanallar, bazıları ise kollektif bilince hizmet eden istem dışı maruz kaldığımız haberler. Her birimizin farkındalık seviyesine, tecrübesine ve iradesine göre bu kaynaklara verdiğimiz tepkiler farklı oluyor. Körfez ülkeleri ve ihracat ile ilgili olarak da bir çok haber ve bilgi günlük hayatımıza akıyor. Bu bilgiler ve günlük ticari hayatımı karşılaştırdığımda örtüşmeyen bir çok husus olduğunu söyleyebilirim. Her gün Körfez ülkeleri ile çalışmak ve/veya bu coğrafyada var olmak isteyen danışan firmalarımız bizimle irtibata geçiyorlar. Gözlemlediğim en temel farklılık, düşünce biçimi.

Maalesef düşünce biçimimizi, varlık göstermek istediğimiz coğrafyaya uyarlamadığımız sürece başarılı olmamız imkansız. Peki neleri değiştirmemiz gerekiyor?

  • Esneklik; Körfez ve Orta Doğu Dünya’sında son an iptal olan toplantılar, son anda toplantıya çağırılmalar, bilgiye anında sahip olma isteğine karşın, uzun süre cevap alınamayan teklifler, ansızın değişen yazılı ve yazısız kurallar…
  • Çalışma saatleri; Eskiden Cuma Cumartesi tatil olan BAE şu sıralar pratikte Cuma, Cumartesi ve Pazar da tatil. Şu aralar koronanında etkisiyle, iş yerlerinde insan bulmak adeta imkansız. Yani ilk maddeye keskin bir dönüş yaparak sadece sabırlı olun diyebilirim.
  • Titizlik; İş hayatında titiz, planlı çalışanların problem yaşayacağı aşikar olan bir coğrafya, aynı bilgi ve belgeleri defalarca göndermenize rağmen yine sizden istemeleri olası bir durum
  • Bolluk bilinci; Körfez ülkeleri için her şeyin bol bol olduğunu söyleyebilirim. Orta Doğu’da elbette durum farklı. İş yapmak istediğiniz partnerlerinize karşı cömert olmak, onun ne kazandığı değil, kendi kazandığınızla ilgilenmek ve partnerinizin kazancına deyim yerindeyse göz dikmemek, kazan-kazan anlayışı yerine, müşteriye nasıl fayda sağlarım? Düşüncesi önemli.
  • Farklılık; Körfez ülkelerinde her şey gani gani var. Ancak önemli olan, farklı ve işlevsel ne sunabilirim sorusunun yanıtını verebilmek.
  • İletişim; İletişim ve ticari alışkanlıklar çok farklı, işler çoğunlukla whats app’da bitiriliyor. Ofise toplantıya gitmeler çok demode, akşam nargile içerken yapılan toplantılar revaçta. Arkadaş olmadan da iş yapmanız neredeyse imkansız. İş yapacakları insanlarla sosyal iletişim kurduktan sonra ticari ilişkiye giriyorlar.
  • Zaman; Zaman kavramı esnetilmiş, Trafikte önünüzde aniden duran arabadan inen şoför bir dakika lütfen yerine kendince en küçük zaman dilimi olan 5 dakika lütfen diyor. Buradan hareketle, çarpan katlarıyla, önümüzdeki ay size dönüş yaparım diyen müşterinizin aslında en az 6 ay sonra size döneceğini anlayabilirsiniz. İş ortamında 1 hafta onlar için adeta 1 gün kadar kısa bir süre…
  • Fiyat, ürün karşılaştırması; Dünya’da olan her türlü ürünü biliyor, kullanıyor ve buna göre alım yapıyorlar. Rakip analizin yapmayan firmaların bu coğrafyada başarı şansı imkansız.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?