Dubai’ye İhracat Nasıl Yapılır?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin hatta tüm Körfez ülkelerinin ticari merkezidir. Dubai, merkezli yapacağınız ticaretle gerek Körfez ülkelerine, gerekse de Afrika’ya kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Bu açıdan yazımın başlığı Dubai’ye ihracat nasıl yapılır?   Oldu. Ancak aslında BAE’ne ihracat nasıl yapılır? Dememiz daha doğrudur.  Ancak Dubai’nin genelde ülke sanılmasından ötürü yazımın başlığını bu şekilde koydum.

Birleşik Arap Emirlikleri Körfez ülkelerinin içerisinde ticari güvenilirliği en yüksek olan ülkedir. Bu nedenle de ihracatınıza başlangıç noktanızın Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticaret başkenti Dubai olması gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’ye ihracata nasıl başlayacağız?

 1. Öncelikle ürünlerinizin ambalaj, tasarım ürün özelliklerinizin Körfez ülkelerine uygunluğunu analiz etmelisiniz.
 2. Firma tanıtım materyallerinizin, İngilizce ve Arapça dillerinde olması gerekmektedir.
 3. Birleşik Arap Emirlikleri’nde potansiyel alıcıların listesini çıkarmalısınız.
 4. Rakip analizi yapmalısınız. Pazarda hangi ürünler ve firmalar var. Üstün yanları nelerdir bunları sıralamanız gerekmektedir.
 5. Pazara giriş planınızı oluşturmalısınız.
 6. Ürününüzün dağıtım kanalını belirlemelisiniz.
 7. Marka bilinirliliğinizi arttırıcı faaliyetlerde bulunmalısınız.

Dubai pazarına uygun ambalaj, tasarım ürün özellikleri nasıl yapılır?

BAE, Körfez ülkesi olmasına rağmen regülasyonlar ve Pazar alışkanlıkları Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde olduğu gibidir. Orta doğu ülkeleri ile Körfez ülkelerini birbirine karıştırmamak gerekir. Orta doğu ülkeleri daha geleneksel ve tutucu yapıya sahip iken, Körfez ülkeleri özellikle Dubai, daha çok Avrupa, ABD, Avustralya, Kanada gibi ülkelerden gelen yabancıların yaşadığı kozmopolit bir şehirdir. Bu açıdan, ürünlerinizin standardı yüksek olmalıdır. Gerek ürünün içeriği, gerekse ambalajı tüketiciyi tatmin etmelidir. Dünya’nın dört bir yanındaki en iyi ürünler Dubai’de bulunmaktadır. Tüketicinin seçenekleri çok fazladır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak ürününüzün güçlü yanlarını ortaya çıkarmalısınız.

Dubai’ye giriş iş planı nasıl yapılır?

 1. Öncelik ve amaçlarınızı belirlemelisiniz. Amacınız, karlılığınızın yüksek olması mı yoksa, satış miktarınızın fazla olması mıdır? Ya da marka bilinirliliğinizi arttırmak mı?
 2. Belirlediğiniz önceliğe uygun dağıtım kanalı seçmelisiniz. Karlılık odaklı iseniz, direkt tüketiciye ulaşmak için mağaza açabilirsiniz. Marka bilinirliliğinizi arttırmak istiyorsanız, reklamlar verebilirsiniz. Satış miktarınızı arttırmak için distribütörlerle çalışabilirsiniz.
 3. Bütçenizi belirlemelisiniz. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri pazarına girmek için ne kadar zaman ve para harcayacağınızı belirleyerek, aksiyon planı oluşturmalısınız. 3 kez ülkeye seyahat, 500 adet ücretsiz numune bedeli vs gibi..
 4. Rakip analizi yaparak, ürününüzün fiyatını belirlemelisiniz.
 5. Ayırdığınız bütçe için devlet teşviklerinden faydalanmalısınız.

Dubai’ye ihracat nasıl yapılır? Sorusunun cevabını bu şekilde özetleyebiliriz. Ancak konu oldukça geniştir. Her ürün, hizmete göre farklılıklar gösterir. Firmaların öncelikleri, ürün çeşidi gibi farklılardan ötürü her bir firma ve ürün için detaylı çalışma yapılmalıdır. Daha fazla bilgi almak, bizimle çalışmaya başlamak isterseniz lütfen info@divesconsultancy.com mail adresine iletişim bilgilerinizi gönderiniz.

Tüm yerel süpermarketlerle çalışan ağımız vasıtasıyla ihtiyacınız olan güvenilir hizmeti sağlayabiliriz.  

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?