Dubai’de yatırım nasıl yapılır?

Dubai’de başarılı iş kurmak, yatırım yaparak potansiyelinizi en üst düzeye çıkararak şirketinizi ve varlıklarınızı kolaylıkla büyütebilirsiniz. Orta Doğu’nun en dinamik ekonomisine sahip ve dünyanın en kazançlı bölgesel pazarlarından biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai yeni girişimler ve mevcut şirketlerle birlikte her geçen gün büyümektedir. O halde Dubai’de yatırım nasıl yapılmalıdır?

Birleşik Arap Emirlikleri Dünya’nın 14. En güçlü ülkesidir. Mena bölgesinin en verimli ülkesidir. Dünya’nın en güvenilir ülkesidir. Tüm bu istatistikler bir araya geldiğinde doğal olarak Birleşik Arap Emirlikleri açık ara, yatırımcıların cazibe noktası haline gelmektedir.

Dubai, serbest bölge modeline öncülük eden ilk Emirlik olmuştur. Yabancı işletmelere cazip imtiyazlar ve bir yan kuruluşun yüzde 100 sahipliği ve sıfır vergilendirme de dahil olmak üzere bir dizi yatırım teşviki sunan ilk Emirlik Dubai’dir.

Şu anda medya, finans, altın ve mücevherat ve sağlık hizmetleri dahil olmak üzere belirli sektörler ve endüstriler için geliştirilmiş 24 serbest bölge bulunmaktadır. İthal hammadde ve teçhizatta tam kurumlar vergisi ve gümrük vergisi muafiyeti vardır, ihracat ve ithalatta herhangi bir vergi yoktur.

Ülkelere göre yatırım miktarları ve projeleri aşağıda tabloda görebilirsiniz. 

2019 yılında 5.40 milyar USD’lık yatırım ile İş yönetimleri sektörü birinci sırada yer almaktadır. Peki iş yönetimi sektöründe Dubai’de yatırım nasıl yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yatırım yapmadan önce,

 1. Yerel kültürü tanımlamalı ve anlamalısınız.
 2. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan yabancı nüfusu çok iyi tanımlamalı ve anlamalısınız.
 3. Amacınızı ve hedefinizi belirlemelisiniz.
 4. Amacınıza uygun iş modelini belirlemelisiniz.
 5. Amacınıza ve yerel kültüre uygun iş modelini belirlemelisiniz.
 6. Amacınıza uygun hedef kitleyi belirlemelisiniz.

Yazıma örnekle devam etmek istiyorum. Dubai’de yatırım nasıl yaparız? Sorusu sıklıkla müşterilerimiz tarafından bize sorulmaktadır. Müşterilerimiz tarafından yapılan yanlışları açıklayarak, bu sorunun cevabını vereceğim.

 1. BAE, pazarının kendi özgü dinamikleri olduğunu unutmaları
 2. BAE pazarının kendine özgü zaman algısı olduğunu unutmaları (BAE- Cuma Cumartesi, Suudi Arabistan – Perşembe Cuma gibi hafta sonu tatili vardır. Bu zamanlamaya uymak zorundasınızdır. Ayrıca bu coğrafyada genelde öğlenleri çalışılmaz. Sabah çok erken ve gece geç saatlere kadar her yer açıktır. Ofis çalışma sistemi genellikle 9-6’dır. Expatlar bu şekilde çalışır ancak lokaller için en uygun zamanlama sabah erken saatler ya da akşam saatleridir.
 3. Hediyeleşme ve iş hayatında samimiyet önemlidir.
 4. Karlılık yüksektir ancak masraflar da yüksektir.
 5. Pazarda bolluk bilinci hakimdir. Herkes kendi ne kazandığı ile ilgilenir. Başkasının ne kadar komisyon aldığına bakmaz.
 6. Cuma günleri kimse aranmaz, zaten kimse de telefonuna bakmaz.

Bu saydıklarımın çoğu birçok pazar için oldukça farklıdır. 50’den fazla ülkede fuara katılmış. 70’ten fazla ülke ile uluslararası ticaret yapan bir kişi olarak, pazar günü nasıl Alman müşterimi aramıyorsam, Cuma günü de Körfez müşterimi aramam. Türkiye’de bir hizmet sunduğunuzda ilk sorulan soru kaç paradır ve cevap da genellikle pahalıdır. Bu otomatik bir konuşmadır. Ancak unutmayın pahalı yoktur, az parası olan vardır. Çok parası olup, hala pahalı diyen kişinin de beyni fakirdir. Körfez ülkeleri hem zengin ülkelerdir hem de beyinleri de zengindir. Arada çok büyük bir fark vardır. Örneğin, gelişmiş Avrupa ülkeleri de zengindir ancak onlar 1 EUR’nun hesabını yaparlar. Bolluk bilinci çoğunlukla yoktur. Ben savruk olun, paranızı saçın demiyorum. Ancak ticaret yaparken kendi kazancınıza odaklanırsanız karşınızdakini verdiğinizde sizden gidiyormuş gibi görmezseniz işte o zaman Körfez ülkelerinde rahatlıkla iş yapabilirsiniz.

Yıllar önce Dubai’yi şirketlerimizin üssü olarak seçmemizin asıl sebebi de budur. Dubai’de nasıl yatırım yapacağınızı daha detaylı öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan büyük keyif alırız. Dubai’de nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmek için info@divesconsultancy.com ya da whats app dan bize ulaşabilirsiniz.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?