Dubai’de Ticaret Nasıl Yapılır?

BAE özellikle Dubai, son dönemlerde yapmış olduğu ataklarla tüm Dünya’nın cazibe noktası haline gelmiştir. Üst üste Dünya’nın en güvenilir yaşanabilecek ülkesi seçilmiş olması, yabancıların bu ülkeyi yaşamak için tercih etmesine sebep olmaktadır. Dubai’de ticaret hacmi fazla olmasına rağmen, nüfus yoğunluğunun az olması, aslında ülkeyi yerel Pazar olarak hedef noktasına taşımamaktadır. Ancak 72 milletten insanın olması, Dubai’de ticaret nasıl yapılır? Sorusunu aklımıza getirmektedir. O halde Dubai’de ticaret nasıl yapılır?  Sorumuzun cevabına geçmeden önce Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentinin Abu Dhabi olduğunu ancak ticaretin başkentinin Dubai olduğunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Dubai’de ticaret yapmak için iş planı nasıl yapılır?

Dubai’de ticaret yapmaya karar verdiniz. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O halde öncelikle hedef ve beklentilerinizi belirlemekten başlamalısınız.

  • Hedef ve isteklerinizin belirlenmesi
  • Marka bilinirliliğinizin arttırılması
  • Bütçenizin belirlenmesi
  • Şirket türünün belirlenmesi
  • Eleman seçimi
  • Pazar araştırmasının yapılması
  • Rakip analizi

Amacınız Birleşik Arap Emirlikleri’nde ticaret yapmak mı yoksa, Birleşik Arap Emirlikleri’ni üs olarak kullanıp, Körfez ülkeleri (Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Irak, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İran ve Umman) ve /veya MENAT ülkeleri ile ticarete başlamak mı olacaktır?

Eğer ana karada ticari faaliyet göstermek istiyorsanız, o zaman mainland (ana kara) firması kurmanız gerekmektedir. Ana kara firması kurduğunuzda, rahatlıkla Birleşik Arap Emirlikleri’nin içerisinde faaliyet gösterebilirsiniz. Ancak amacınız tüm MENAT ülkeleri ile ticaret yapmak, ithalat- ihracat işlemlerinizi Dubai’deki firmanızdan yapmak ise, o zaman serbest bölgede kuracağınız şirket kafi gelecektir.  

Birleşik Arap Emirlikleri, vergi cenneti olduğu için yani kesinlikle hiçbir şekilde vergi alınmadığı için, şirket kurulum giderleri nispeten daha maliyetlidir. Bu açıdan en az yatırım maliyeti 50-60 bin USD’den başlamaktadır. Ancak siz Dubai’yi üs olarak kullanıp, uluslararası ticaretinizi buradaki firmanızdan yönetmeyi düşünüyorsanız, 15bin USD gibi yatırım maliyeti ile vergisiz dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz. 

Dubai adeta açık hava reklam kuşağı gibidir. Ürünlerinizi örneğin Dubai Mall’da ufak bir kiosk ile sergilerseniz yılda yaklaşık 90 milyonun üzerinde insana ulaşabilirsiniz. İşin en güzel tarafı 100’den fazla çeşitli ülkeden bu ziyaretçilere ulaşabilirsiniz. Dünya’da marka olmak istiyorsanız, Dubai açık ara başlangıç noktanız olmalıdır. New York, Paris gibi diğer turizm bölgelerini Dubai Mall ile karşılaştırdığımızda, Burj Khalifa’nın daha dikkat çekici olduğu görülmektedir. Dubai’nin coğrafi konumu dolayısıyla, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine rahatlıkla açılabilme imkânı bulunmaktadır.

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?