Dubai Türk Firmaları için Neden Önemli?

Yıl 2004, gözlerimi açtım, uçağın penceresinden baktığımda, uçsuz bucaksız çölü gördüm. Yarım saat sonra muazzam bir şehir uçağı karşıladı. Şoka girmiştim. Hiçlikten, birden bire böyle bir şehir nasıl olabilir diye kendi kendime sordum. Dubai’ye ilk seyahatimdi. Evet şaşırmayı bekliyordum ama beklentimin ötesine geçmiştim. Uçaktan indiğimde, sanki fırının kapağını açık unutmuşlar ve ben de önünden geçiyorum gibi hissettim. Evet Dubai gerçekten çok sıcak yaz aylarında 55 dereceyi gösteren termometre, hissedilen ise 60 dereceleri geçiyor. Peki neden mi hala buradayım? Bir Türk firması, kurucusu olduğum Netfor neden Dubai’ye geldi ve Dives Consulting ve Felix International olarak ticari hayatına devam ediyor?

 

Dubai, Dünya’nın merkezinde Birleşik Arap Emirliklerinde bulunan bir emirlik. Ancak Dünya’da  marka bilinirliliği üst sıralarda. Bu yüzden bir çok kişi Dubai’yi ülke zannediyor. Ülkenin ticaret, turizm ve endüstri merkezi evet yanlış duymadınız endüstri merkezi… Dubai, Jebel Ali, Port Rashid gibi Dünya’nın önemli limanlarına sahip. Üretim yapan firmalara serbest bölgelerde sağladığı olanaklarla vergisiz ticaretin avantajlarını sunuyor. Özellikle transit ticaret yapan firmaların ürünlerini yarı mamulden mamule ya da  yeni ürün ürettikleri, paketleme yaptıkları ve tüm bunları yaparken de vergi ödemedikleri önemli bir ticari üs.

Dubai, ihracatını geliştirmek isteyen firmalar için de ürünlerinin ve firmalarının imajını tazeleyebilecekleri önemli bir lokasyon. Uluslararası kimliği ile Dubai, marka imajını global boyuta rahatlıkla taşıyan kervansaray. Uluslararası iş kültürünün ticarete yön verdiği 200 milletten insanın birlikte yaşadığı Dubai, adeta ticari bir laborutuvar.

Körfez ülkeleri ve MENA ülkelerine ihracatlarını başlatmak isteyen Türk firmaları, Dubai’de kuracakları şirket vasıtasıyla, ürünlerini global marka stratejisiyle, vergisiz olarak pazarlayabilirler. Türkiye’ye sadece 4,5 saat uçuş mesafesinde olması ve her gün karşılıklı seferler düzenlenmesi de bir başka avantaj. Son zamanlarda Türkiye- BAE ticari ilişkilerinin artması ve Türklere karşı her daim mevcut sempatinin de ticarete yansımalarını,  Dubai’de yaşayan bir Türk olarak rahatlıkla gözlemliyorum.

Dubai’de kurduğunuz şirketin ticari operasyonunu yönetmek de diğer bir çok ülkeye göre oldukça rahat, 6 ayda bir ülkeye giriş – çıkış oturumun düşmemesi için yeterli. Ayrıca internet bankacılığı ile Dünya’nın her yerinden bankacılık işlemleri gerçekleştiriliyor. Dubai’de outsource hizmetleri oldukça gelişmiş. Ofisinizi arayanları karşılamak için sekreter hizmeti alabilir, ürünlerinizin depolamasını farklı bir firmaya devredebilir ve firmamızdan da tüm bu operasyonu yönetmemiz ve ihracat küresel stratejinizi oluşturmamızı isteyebilirsiniz.

Türk firmaları, yeni ekip kurmadan, fiziksel bir ofis açmadan, Dubai’nin yukarıda saydığım tüm avantajlarını yaşayabilirler. Sadece firmanızı değil, hayatınızı da Dubai’de kurmak istiyorsanız, yardımcı olabiliriz.

Dubai’den selamlar,

Elif Pekçetin

Bizimle Birlikte Dubai'ye İlk Adımınızı Atınız

İhracat Danışmanlığı Hizmetleri
Sohbete Başla
Merhaba;
Size nasıl yardımcı olabiliriz?