ELİF ÜNAL PEKÇETİN

ELİF PEKÇETİN

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme bölümünden 1999 yılında mezun olan Elif PEKÇETİN Londra’da aldığı eğitimden sonra, çeşitli dış ticaret firmalarında farklı basamaklarda görev aldı. 2003 yılında İstabul’da Netfor Danışmanlık ve Dış Ticaret firmasını (www.net-for.com) kurmuştur. Netfor firması üzerinden, öncelikle Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan firmalara, derneklere, ticaret odalarına ve Avrupa Birliği projelerine danışmanlık ve eğitim vermiş ve halen vermeye devam etmektedir. Kobilerimizin uygulamada yaşadığı her türlü ticari sorunlara yönelik, eğitim, danışmanlık, satış, satınalma gibi anahtar hizmet sunmaktadır. Şu ana kadar, tekstil, mobilya, bilgisayar, ilaç, makine ve teçhizat, plastik ve plastik ürünleri, inşaat malzemeleri gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmanın ticari danışmanlığını üstlenmiş olup halen danışmanlık ve eğitim vermeye devam etmektedir. İhracata başlamak isteyen kobilerin ihracata hazırlanarak, ihracat yapabilir düzeye ulaşmalarında birçok referansları bulunmaktadır. Sayısız verdiği açık eğitimlerle Türkiye genelinde 10.000’inin üzerinde kişiye ulaşmış ve bu kişilerin iş arama sürecinde, kariyerlerini farklı bir yönde değiştirmelerine ve dış ticaret yapmaya başlamalarına yardımcı olmuştur.

1999 yılından bu yana, yerli yabancı bir çok uluslararası fuara katılmış olup, Amerika, Almanya, İtalya, Belçika, İsviçre, Avusturya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Irak, Umman, Macaristan, Fildişi Sahilleri, Mozambik, Zambiya, Suriye, İngiltere, Kıbrıs, Yunanistan, Lübnan, Kuveyt, Mısır, Libya, Çin, Singapur, Hindistan, Pakistan, Cezayir, Fas, Tunus, Ürdün, Kazakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Güney Afrika, Fransa, Hollanda, İran, Suudi Arabistan, Uganda, Angola, Kenya, Tanzanya, Tayland, İspanya, Gine, İsviçre gibi ülkelerle iş yapmış ve defalarca seyahatlerde bulunmuştur. Bugüne kadar 50’den fazla ülkeye iş gezisi yapmıştır. Eğitim ve danışmanlık projelerini yürüttüğü kuruluşlar, Adana Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Odası, Antalya Ticaret Odası, Gidem, Kosgeb gibi kuruluşlardır. Dubai Ticaret Odası Business Women Council’de aktif üyedir.

2014 yılından beri Birleşik Arap Emirliği’nin Dubai Emirliği’nde Dives Consulting firmasının kurucu ortağı olup, halen bu firma üzerinden de özellikle Dubai merkezli, MENA (Middle East North Africa) bölgesi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

2014 Yılı itibariyle Dubai/BAE ve Amsterdam/Hollanda’da şirketler kurarak, ticari hayatına devam etmektedir. Amsterdam/Dubai/İstanbul’da yaşamaktadır.

REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

Diyarbakır Dış Ticaret Elemanı Yetiştirme Eğitim Programı

04.03.2013 / 08.03.2013

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma Projesi kapsamında ve UNDP iş birliğiyle, Diyarbakır Organize Sanayi bölgesinde 5 gün boyunca ‘Dış Ticaret Elemanı Yetiştirme Eğitim Programı’ gerçekleştirilmiştir.

Eğitimde, Türkiye ve dünya ihracat durumu, ihracat mevzuatı ve uygulamaları, ithalat ve gümrük işlemleri, dış ticarette kullanılan temel bilgiler ve bunlarla ilgili uygulamaları yer verilmiştir.

İhracatta Karlı Satış İçin Uluslararası Pazarlama Stratejisi Geliştirme

27.02.2013

İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin; Ekonomi Bakanlığı’nca desteklenen “Mobilya Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, söz konusu sektörden projeye dahil olan firmalara yönelik olarak,  27.02.2013 tarihinde Bursa’da ‘İhracatta Karlı Satış İçin Uluslararası Pazarlama Stratejisi Geliştirme’ eğitimi Elif  PEKÇETİN tarafından gerçekleştirilmiştir.